בג"ץ 3703/15 – אי קביעת דיון למסורבת גט

בג"ץ 3703/15

ב28/5/15 עתר ארגון "מבוי סתום" לבג"צ בשמה של אילנה (שם בדוי), מסורבת גט שערעורה רובץ לפתחו של בית הדין הגדול ואינו מטופל עקב חוסר בדיינים קיימים ואי מינוי חדשים, ודורש להורות לבית הדין הגדול לדון בתיקה של אילנה או להכריע לגופו של הערעור. לאחר שבעלה של אילנה כבר חויב לתת לאשתו גט ללא תנאים מוקדמים חזר בו בית הדין הרבני מעמדתו הראשונית ודרש מאילנה וילדיה לפנות את ביתם כתנאי לקבלת הגט. על כך ערערה אילנה לבית הדין הגדול לערעורים בירושלים.
אך לאור תשובת בית הדין הגדול בחתימת הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו , כי "בשלב זה המזכירות לא קובעת מועדי דיון בשל מחסור חמור בדיינים" (לשון התגובה) , החליטו בארגון "מבוי סתום" המייצג את אילנה, לעתור לבג"צ בדרישה לקיים את הערעור בתיקה.
בעתירה נכתב כי "העותרת (אילנה) תטען כי אי קביעת דיון בעניינה עולה כדי חוסר סבירות של ממש ופגיעה בזכות היסוד שלה לקבל את יומה בבית הדין. הדבר מהווה פגיעה בלתי סבירה ובלתי מידתית בזכותה היסודית, החוקתית והבסיסית של העותרת ושל כלל אזרחי ישראל בגישה לערכאות".
בנוסף, נכתב  כי "המצב העובדתי בו בית הדין הרבני הגדול אינו קובע מועדים לדיונים גורם עינוי דין חמור לעותרת ולמתדיינות ולמתדיינים אחרים ומביא לידי כך שהעותרת מחכה זמן ממושך למועד דיון כדי להביא לסיום ההליך בעניינה ובכך עושה יד אחת עם סרבן הגט המתעלל גם כך באישתו".
במקרה של אילנה, נקבע על ידי בית הדין האזורי כי הבעל יהיה מחויב לתת גט רק לאחר שהאישה וילדיה יצאו מדירת בני הזוג.
זאת בניגוד להחלטה קודמת לחיוב גט, שכבר ניתנה בעיניינו של אותו סרבן גט ואושרה על ידי בית הדין הגדול.

לקריאת העתירה לחץ כאן

שתפו:
שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב email
במייל
שיתוף ב facebook
on Facebook
שיתוף ב email
by email
דילוג לתוכן