חברות וחברים יקרים,

משנכנס אב ממעטין בשמחה. חודש אב מתחיל בעצבות גדולה על חורבן הבית, חורבן שאותו אנחנו מציינים עד היום ברגעים הכי חשובים בחיינו, ובראשם שבירת הכוס מתחת לחופה וההבטחה הגדולה לזכור את ירושלים ולהעלותה על ראש שמחתנו. אך בשיאו של החודש, הופכת העצבות לחגיגות אהבה ושמחה. האבל על חורבן הבית מתחלף בשמחה ורצון לבניית הבית האישי והקמת המשפחה. גם אנחנו נחגוג את ט"ו באב עם אירוע לזוגות ולצעירים שאנחנו מפיקים יחד עם מיזם "מאצ'אפ", אירוע שבו נדבר על הדרכים השונות להתחתן באחריות ולמנוע סרבנות גט ועגינות.

אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופת בחירות ואנחנו עובדים קשה כדי להשאיר את נושאי דת ומדינה על סדר היום ולגייס כמה שיותר שותפים לקידום הנושאים החשובים לנו. תקופת בחירות בעיצומם של ימי בין המצרים היא הזדמנות להזכיר לעצמנו כמה הרסניות יכולות להיות המחלוקות בינינו, ולכן חשוב, בעיקר בתקופה זו, לנהל שיח מכבד וענייני. חורבן הבית קרה בגלל שנאת חינם. ועלינו להשתדל שלא להחריב את הבית, את המציאות הישראלית הנוכחית, בגלל שנאת חינם.

בשורות טובות וחודש טוב,

עו"ד אורית להב,
מנכ"לית העמותה

---


הכנו מדריך קצר לזוגות לפני חתונה:

לחצו כאן לצפייה בסרטון >>

---

 

מהנעשה בשטח - פיצוי חלקי לאחר סרבנות גט של שש שנים

בדצמבר 2017 הגיעה אלינו איהנדוס וביקשה את עזרתנו בקבלת הגט. שש שנים קודם לכן הגיעו בני הזוג לבית הדין על מנת להתגרש בהסכמה. בית הדין זימן אותם לסידור גט שבועיים מאוחר יותר, אך מאז לא הופיע יותר הבעל לבית הדין. מאחר ואיהנדוס לא הייתה מיוצגת, התיק התמסמס ונסגר ואיהנדוס נותרה בעגינותה במשך שש שנים תמימות.  

חודשיים וחצי לאחר שאיהנדוס הגיעה לארגון, עורכת הדין שלנו בתיה כהן הצליחה להשיג עבורה גט. במקביל לתביעת הגירושין החלטנו להגיש תביעת כתובה. בדרך כלל הכתובה ניתנת כשהבעל הוא זה שמבקש להתגרש. במקרה שלנו, האישה היא זו שרצתה להתגרש, אבל הסיבה שבגללה היא רצתה להתגרש היא שהבעל לא השתתף בפרנסת המשפחה. בית הדין הטיל את האחריות לגירושין על הבעל, וקבע כי האיש חייב בכתובה.

התשלום אותו פסק בית הדין הוא רק חלק קטן מהכתובה עליה חתם האיש, אבל יש פה חתירה לקראת הצדק ותשלום חלקי לסבל שאותו עברה האישה לאורך השנים ואנחנו שמחות שבית הדין ראה לנכון לפסוק כך.                                   

---

לקראת הבחירות - לא מפקירים את הזהות היהודית של ישראל

השבוע נפגשנו, ביוזמת ארגון "עתים" ויחד עם ארגונים נוספים, עם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ועם חברת הכנסת יוליה מלינובסקי, לשיחה על הנושאים הבוערים בתחום דת ומדינה במערכת הבחירות הנוכחית. הסכמנו כי חשוב לחתור לשינויים חיוביים כבר בהסכמים הקואליציוניים הצפויים, ולא להפקיר את הזהות היהודית של המדינה למפלגות השמרניות. בכוחנו להבהיר לכלל המפלגות שהסוגיה חשובה לנו, ועכשיו הזמן לעשות את זה.

---

הכירו את השותפים שלנו

אנחנו מזמינות אתכם להכיר את שותפינו בקרן לתרבות עברית בעזרת הסרטון החדש שהם הוציאו החודש. אהבתם? תוכלו לתרום לנו דרך פרויקט "יין על הגפן" של הקרן.

---

הצטרפו אלינו לאירוע ט"ו באב בשיתוף מאצ'אפ

עמותת 'מבוי סתום' פועלת משנת 1996 למען נשים עגונות ומסורבות גט. העמותה מעניקה ייצוג משפטי ותמיכה אישית לנשים, ופועלת במישור הציבורי לקידום פתרונות לבעיית סרבנות הגט בישראל.

לתרומות בקרו באתר האינטרנט שלנו:

For donations visit our website:

mavoisatum.org

The Mavoi Satum Organization has been active since 1996 on behalf of women who are Agunot and Mesoravot Get. The Organization offers legal representation and personal support to the women, and acts on the public level to promote solutions for the problem of get refusal in Israel.