דברי איתנו
כתבי לנו

הסיפור של מבוי

ארגון מבוי סתום נוסד בשנת 1995 על ידי לאה גלוב, זכרה לברכה. לאה, אישה מלאת חוכמה, תבונה וחמלה, שנפטרה בשנת 2001, שלושה חודשים בלבד לפני יום הולדתה ה-101.

לאה נולדה בפולין והיגרה לארצות הברית. כבר בצעירותה הייתה מעורבת בחייהם של אנשים רבים ולאורך חייה פעלה מתוך מחויבות גבוהה לזולת. לאה ניחנה בעין חדה וידעה להבחין בטיבם של בני אדם. ביתה ולבה היו פתוחים תמיד, והיא חלקה את חוכמתה וניסיון חייה עם כל מי שהיה זקוק לה.

לאה פתחה את ביתה במשך השנים לנשים מסורבות גט ועגונות, ודאגה להן באופן אישי לייצוג משפטי ותמיכה. לאחר ששמה יצא לפניה כמסייעת לנשים אשר נקלעו למצוקה ללא יכולת לקבל גט, החלו לנהור לביתה נשים רבות בבקשה לסיוע. לאה נדהמה מהיקף המצוקה של אותן נשים ומחוסר האונים שלהן, והזדעזעה מקשר השתיקה וחוסר המודעות לבעיה. כדי להציף את הנושא אל פני השטח, היא החליטה לתעד את סיפוריהן של אותן נשים והוציאה ספר בשם ’מבוי סתום‘ – לימים שם העמותה שייסדה. 

לאה התאחדה עם נשים נוספות שסברו גם הן שיש לפעול לשינוי המצב, על ידי הגברת המודעות לתופעת מסורבות הגט והושטת יד לנשים הנמצאות במצב זה. מקבוצה זו נולד הגרעין המייסד של הנהלת ’מבוי סתום‘. הכנס הראשון התקיים בביתה של לאה בשכונת רחביה בירושלים והמשרד הראשון של הארגון התנהל במטבח ביתה. עם השנים הצטרפו לארגון נשות מקצוע ומתנדבות, שליוו נשים מסורבות גט לבתי הדין ולבתי המשפט, וצעדו עמן לאורך כל הליך הגירושין, עד להשגת הגט. עם הזמן התרחב הארגון, והיקף הסיוע והתמיכה לנשים הלך וגדל.

יותר מכל, תיזכר לאה גלוב בזכות מחויבותה ומסירותה לחלץ נשים ממלכודת הנישואין הכושלים והאלימים. כל אישה שקיבלה ומקבלת סיוע מ‘מבוי סתום‘, היא עדה בגוף ראשון לתרומתה של לאה, ונצר לזכרה.

כיום הארגון הוא המוביל במאבק למען פתרון כולל לעגונות ומסורבות גט במדינת ישראל. שירותי הארגון כוללים ייעוץ וייצוג משפטיים, וכן תמיכה רגשית ופסיכולוגית.